Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Reprezentacyjna ulica Gdańska | Gdańsk 2013

Droga Królewska

Wiele polskich miast posiada reprezentacyjną ulicę, którą spacerują turyści, podziwiając zabytkowe budynki i kupując pamiątki. Zakopane ma Krupówki, Warszawa Krakowskie Przedmieście, Kraków ulicę Floriańską będącą także częścią traktu prowadzącego do Zamku Królewskiego na Wawelu a Gdańsk po prostu Drogę Królewską, która jest główną jego trasą turystyczną.

Ciągnie się ona od Bramy Wyżynnej, przez ulicę Długą do Długiego Targu (tam znajduje się Dwór Artusa i Fontanna Neptuna). Nie jest to oficjalna nazwa, jednakże często używana a jej miano wiąże się z przybywaniem królów polskich do Gdańska, wjeżdżających właśnie tą drogą. Tradycję tą prawdopodobnie zapoczątkował Kazimierz Jagiellończyk.

Zwiedzanie Gdańska niewątpliwie zaczynamy od spaceru właśnie tym traktem, ponieważ wzdłuż niego ulokowane są najważniejsze zabytki tego miasta. Trasę rozpoczyna Brama Wyżynna, będąca niegdyś elementem fortyfikacji. Nosi ona cechy stylu renesansowego. Powstała w roku 1588 a zdobią ją wzory włoskie. To co najbardziej się wyróżnia to trzy herby Rzeczpospolitej, po prawej Gdańska oraz Królestwa Prus.

Kolejno spacerując natkniemy się na warte odwiedzenia Muzeum Bursztynu działające w Wieży Więziennej od roku 2006, powstałe na miejscu niegdysiejszego więzienia, podobno jednego z najcięższych w siedemnastowiecznej Europie. Zobaczyć tam można między innymi statuetkę Bursztynowego Słowika wręczaną na festiwalu w Sopocie.

Udając się dalej zobaczymy Dwór Bractwa św. Jerzego, gdzie obecnie mieści się Stowarzyszenie Architektów Polskich. Następnie mijamy kolejną bramę Gdańska (jest ich dokładnie 4 i wszystkie są reprezentacyjne) Złotą Bramę. Jest ona symbolem sztuki gdańskiej wieku XVII i nosi cechy manieryzmu niderlandzkiego. To wyrafinowana budowla a jej fasady zwieńczone są attykami z ośmioma alegorycznymi figurami.

Spacerując dalej zobaczymy kompleks pięciu przepięknych kamieniczek a mianowicie Dom Uphagena, Dom Ferberów, Kamienicę Czirenbergów, Lwi Zamek(najwyższa z kamienic) i Dom Schumannów. Następny w kolejności zwiedzania pojawia się Ratusz Głównego Miasta w chwili obecnej jedna z siedzib Muzeum Historycznego a za nim upragniony nieco nietypowy rynek, czyli plac targowy. Stąd bierze początek także przedłużenie Drogi Królewskiej – Długi Targ. Mijając go natkniemy się na jedne z najbardziej rozpoznawalnych atrybutów Gdańska: Fontannę Neptuna i Dwór Artusa. Reprezentacyjną uliczkę zamykają Złota Kamienica i Zielona Brama, datowana na rok 1357.