Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Dwór Artusa w Gdańsku | Gdańsk 2013

Dwór Artusa

Dwór Artusa to bez wątpienia jedna z najwspanialszych budowli tego typu w Polsce. Podobne takie obiekty powstawały w całej Europie a pierwowzorem dla nich miał być wybudowany w roku 1344 w Windsorze murowany dwór, powstały z inicjatywy króla Edwarda III. Jego nazwa jak nie trudno się domyślić pochodziła od imienia legendarnego króla Celtów Artura a forma oparta została na słynnym okrągłym stole, przy którym zbierali się rycerze króla Artura.

I tak też dzisiaj prezentuje się istniejący w Gdańsku Dwór Artusa– to jedna ogromna sala, którą charakteryzuje styl gotycki, obecnie część Muzeum Historycznego a niegdyś miejsce spotkań kasztelanów, kupców i ośrodek życia towarzyskiego. Tego rodzaju dworami mogą lub mogły poszczycić się dawne kraje hanzeatyckie, czyli znajdujące się na szlaku obiegającym Morze Bałtyckie dookoła. Przemieszczali się nim wikingowie, kupcy słowiańscy a także piraci.

Jeśli chodzi o terytorium Gdańska to tutejszy Dwór Artusa uznawany był za główne centrum rozkwitu handlu oraz najbardziej demokratyczne miejsce w całym kraju. Wiele osób przez niego się przewijało tak kupcy jak i głowy państw. Jest usytuowany w centrum Gdańska przy Długim Targu 44 a przed wejściem znajduje się sławna Fontanna Neptuna.

Jego wnętrze jest bogato zdobione naściennymi boazeriami oraz fryzami przedstawiającymi sceny i postacie mitologiczne jak też historyczne. Całości dopełniają zdobnie rzeźbione meble i cała masa obrazów będących działem anonimowych malarzy końca XV wieku. W sali Dworu Artusa znajdują się rozliczne gobeliny, modele okrętów, zbroje i tarcze herbowe. Jednym z elementów zwracających uwagę zwiedzających jest ogromny piec wyłożony 520 kaflami, na dodatek nie zwyczajnymi, ale przedstawiającymi portrety wybitnych europejskich władców.

Na frontowej ścianie, zamieszczona została tablica (1965) upamiętniająca 20 rocznicę wywieszenia flagi polskiej będącej symbolem przywrócenia Gdańska, jako miasta polskiego. Obecna forma Dworu Artusa została nieco zmieniona po tym jak w 1945 działania Armii Czerwonej doprowadziły do jego zniszczeń.

Od 1967 budowla wpisana jest do rejestru zabytków. Można go zwiedzać w poniedziałki, wtorki (dzień wolnego wstępu), środy, soboty i niedziele. Z kolei ceny biletów kształtują się następująco: normalny- 10zł, ulgowy- 5zł, rodzinny 20zł, zbiorowy normalny – 9zł a zbiorowy ulgowy – 4zł. Inne obiekty o tej samej nazwie i tożsamym stylu można podziwiać w Elblągu i Toruniu.