Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zabytki Gdańska | Gdańsk 2013

Gdańskie zabytki

Gdańsk to miasto nadmorskie, jedne z najpiękniejszych w Polsce. Niezliczona ilość zabytków i miejsc, które trzeba koniecznie zwiedzić i zobaczyć będąc tam tworzy bardzo długą listę, jaka jest dowodem na to, że turystyczny region Trójmiasto ma także bogatą historię, głównie za sprawą gdańskich zakątków.

Stare Miasto, Główne Miasto, Wrzeszcz, Oliwa czy Wyspa Sobieszewska to tylko kilka miejsc gdzie z pewnością trzeba się udać i zapoznać z ich pięknem i przeszłością. Najważniejsze z gdańskich zabytków mieszczą się w Śródmieściu, niemalże jeden obok drugiego. Należą do nich Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski, Złota Brama, Wyżynna, Zielona, po których oprowadzi nas główny trakt tego miasta, czyli Droga Królewska.

Planując wyjazd nad morze, koniecznie trzeba zahaczyć o Gdańsk, jeśli nie na dłuższy czas to przynajmniej na jeden dzień, aby móc poznać choć jego część. Tego nie da się opowiedzieć słowami to trzeba zobaczyć. Wiele z obiektów zabytkowych, zyskuje dopiero przy bliższym zapoznaniu, zaglądnięciu do wnętrz, odetchnięciu powietrzem tam panującym.

Przede wszystkim w pierwszym zetknięciu się z nimi uderza architektura, której najstarszym przedstawicielem jest Dwór Artusa. Powstał on w wieku XIV a jego wnętrze stanowi jedna ogromna sala w stylu gotyckim. Ówcześnie było to miejsce spotkań kupców, kasztelanów i ośrodek życia towarzyskiego, obecnie oddział Muzeum Historycznego.

Przed wejściem do Dworu Artusa usytuowana jest chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych fontann w Polsce a mianowicie Fontanna Neptuna. Znajduje się w tym miejscu od 1633 roku i jest symbolem Gdańska. Wybór postaci nie jest przypadkowy, bowiem ma podkreślać związki miasta z morzem. Inną postacią bardzo związaną z Gdańskiem jest Panienka z okienka, która to z najwyższego okna kamienicy przyległej do Dworu Artusa wygląda codziennie o godzinie 13:03. Wartą zobaczenia jest również okazała budowla Ratusza Głównego Miasta, który powstał na przełomie XIV i XV wieku.

Ponadto polecamy zobaczyć i zwiedzić gdański Żuraw, Ulicę Mariacką, Katedrę Oliwską, Dom Uphagena, Bazylikę Mariacką, Latarnię Morską Gdańsk Nowy Port. Poza najbardziej reprezentacyjnymi zabytkami warto odwiedzić muzea: Narodowe, Historyczne Miasta Gdańska, Centralne Muzeum Morskie, Archeologiczne. Każde z nich to mnóstwo wiadomości o czasach przeszłych jak i współczesnych samego Gdańska jak i całego kraju. Nie można ich pominąć to są skarbnice wiedzy, odwiedzane przez tłumy turystów.