Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Stare Miasto Gdańsk | Gdańsk 2013

Gdańska starówka

Stare Miasto Gdańsk inaczej gdańska starówka to ta część miasta, jaka została odbudowana po II wojnie światowej, co sprawiło, że ze starej zabudowy zachowało się raczej niewiele elementów. Jest to raptem kilka budynków, jednak mimo wszystko obszar ten nadal posiada swój niepowtarzalny urok. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy mieli już okazję zobaczyć a tym, co jeszcze nie odwiedzili Gdańska szczerze polecamy.

W obrębie Starego Miasta oprócz centralnych budowli znajdują się także Osiek i Zamczysko. Osiek to osiedle w Śródmieściu, czyli tereny zlokalizowane pomiędzy ulicą Stolarską i Igielnicką. Historia powstania tego współczesnego osiedla sięga wieku XIV, kiedy było ono osadą podgrodzką. Początkowo zamieszkiwała tam uboga ludność pruska jak i polska zajmująca się poławianiem ryb i sprzedażą bursztynów pozyskiwanych z okolicznych plaż.

Ponadto, jeśli chodzi o historyczne znaczenie dzielnicy Osiek, to trzeba zaznaczyć, że tam miała miejsce słynna obrona Poczty Polskiej. Co najważniejsze tamtejszy budynek przetrwał i do dzisiaj mieści się w nim urząd pocztowy. Zainteresowanych tym przedziałem historycznym z pewnością wiadomość ta zachęci do zobaczenia owego budynku i zwiedzenia także pozostałych zakątków gdańskiej starówki, nie mniej ciekawych pod względem ich przeszłości.

Wspomniane Zamczysko także należące do Starego Miasta to terytorium wznoszącego się tam w X wieku grodu drewniano- ziemnego namiestników polskich władców. W roku 1340 na tym miejscu Krzyżacy, zdobywając je jednocześnie w posiadanie, wybudowali zamek murowany. Niestety nie przetrwał on do dzisiaj, ponieważ sami Gdańszczanie zdecydowali o jego rozbiórce.

Potem plac Zamczyska jeszcze kilkakrotnie zmieniał swoje przeznaczenie, bowiem mieściło się tam i więzienie, szpital, Królewska Szkoła Nawigacyjna, aby w końcu pozostać pustym po tym jakich zniszczeń dokonała II wojna światowa. Ale gdańska starówka to nie tylko miejsca przepełnione historią oraz tym, co z niej pozostało, to również przepięknie odrestaurowane i kolorowe kamieniczki, jakich w całej Polsce nie znajdziemy.

Ponadto wysokie zabytkowe zabudowania warte zobaczenia jak: Dom Opatów, rozliczne kościoły, czy Ratusz Starego Miasta. Spacer pośród takich budowli nawet w pochmurny i deszczowy dzień napawa optymizmem, a ponieważ koniec roku zbliża się wielkimi krokami może warto zaplanować Sylwestra na gdańskim rynku. Na pewno będzie on huczny jak co roku a Stare Miasto pomieści wielu przyjezdnych jak i samych Gdańszczan.